Det siste året er norske bilister blitt dårligere til å bruke refleksvest når de ute av bilen ved uhell. Denne høsten var det nesten ingen i Tromsø-området som brukte vest, viser en undersøkelse fra Falck.
Publisert: 15:47 11.11.2008 - oppdatert 14:01 12.11.2008
Skrevet av: Tom Rune Lian
At Tromsø-bilistene er de sløveste i landet bekymrer trafikksikkerhetskoordinator Steinar Utby i Statens vegvesen Troms.
- Vi har jo også her i nærområdet hatt en del stygge ulykker med alvorlige personskader, og det er jo et fenomen som er typisk for årstiden vi er inne i nå. Det er veldig mørkt og får man da en ufrivillig stans, og kanskje ikke har strøm på bilen, da er man ille ute å kjøre hvis man beveger seg utenfor bilen uten refleksvest, sier Utby til Radio Tromsø.
Påbudet om refleksvest ble innført 1. mars i fjor, men foreløpig er det ingen straffereaksjoner hvis man ikke har vester i bilen.
Kommuneledelsen har i fire år sett på at aksjeposten i Hurtigruten har stupt i verdi. Ifølge ordfører Arild Hausberg er dette bevisst - for Hurtigruten-aksjene skal ikke selges under noen omstendigheter.
En advokat i 30-årene står tiltalt for grov uforstand i tjenesten. Politiet mener han, gjennom en telefonsamtale, bidro til omsetning av 178 gram amfetamin.
Da Tromsø kommune kvittet seg med sin eierandel på 10 prosent i Troms Innland Rutebil, mottok kommunen betaling i Hurigruten-aksjer. Fire år etterpå er over 20 millioner kroner gått tapt.