De er tromsøværinger og har studert i Johannesburg i Sør-Afrika, Sydney i Australia og ved Cambridge i England. Eksamen har de imidlertid valgt å avlegge her hjemme.
Publisert: 18:08 15.12.2008 - oppdatert 10:03 16.12.2008
Skrevet av: Tom Rune Lian
Rundt 70 studenter fra Tromsø har i år valgt denne løsningen.
- Det er folk som har studert ved andre universiteter, og som reiser hjem før eksamen er ferdig. Istedet for å gå og vente to måneder på eksamen, så kommer de til Tromsø, og hvis de da har organisert det skikkelig med det universitetet de går på, så får de tillatelse til å avlegge eksamen her, sier rektor Olaf Ystborg ved Folkeuniversitetet til Radio Tromsø.
Det er blant annet hurtig korrespondanse via internett som gjør at denne eksamensformen blir mer og mer akseptert.
Unge, ukjente kunstnere i Tromsø får endelig et sted å stille ut kunsten sin. I januar åpner galleriet "Kurant" som er et initiativ fra en gruppe kunststudenter i Tromsø.